ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
ИНДЕКС НА РИСКА
Ниво 2: Повишено внимание (осведомете се подробно за актуалната обстановка в страната)
Столица
Джакарта
Местна валута
Индонезийска рупия (IDR)
Туристически атракции
Магеланг, езерото Тоба, връх Бромо
Местна кухня
наси горенг, мие горенг, айам бакар, сате.
Интересни факти
Индонезия се намира в зона на висока сеизмична активност. В страната съществува опасност от земетресения, поради което при продължителен престой е необходимо да се обръща сериозно внимание на качеството на наеманото жилище.
Престъпност и сигурност
В редица райони на Индонезия има религиозни и етнически конфликти, създаващи реална опасност за личната безопасност на чуждите граждани. Изключително опасни са островите Малуку и провинцията Аче, където трябва да се пътува само в краен случай. Засилват се сепаратистките настроения в Ириян Джая, известни огнища на напрежение съществуват в някои райони на Климантан и Сулавеси. Не са желателни посещения в Западен Тимор до решаване на проблема с бежанците от източната част на острова. На остров Бали, характеризиращ се с относително спокойствие, беше извършена една от най-големите терористични атаки. Сериозни сблъсъци между мюсюлмани и християни имаше и на остров Ломбок, наложили евакуация на чужденците.
Престъпността е на ниско ниво, но криминалната обстановка постоянно се влошава, особено в Джакарта и големите градове. Най-разпространена е дребната улична престъпност – кражби на чанти, пукане на гуми и т. н., но зачестяват и организираните грабежи и нападения срещу къщите в богатите квартали. Желателно е наемането на такси да става с предварителна заявка или от големите хотели.
Действия при активизиране на вулкани
В цялата страна, включително на остров Бали, има активни вулкани. Затова се препоръчва при риск да се следят местните медии и да се спазват стриктно указанията на властите. Преди пътуване българските граждани да се уверят, че имат валидна медицинска застраховка, включваща помощ при извънредни ситуации, включително в резултат на вулканична дейност. Препоръчително е да се регистрират на сайта на министерството в рубриката „Пътувам за…“, като посочат мобилен телефон, имейл и точен адрес на пребиваване в Бали. Така консулските ни власти ще могат окажат съдействие. При вероятност от евакуация заради активизиране на вулкан своевременно да се свържат с туроператора или авиокомпанията си, за да се уверят, че ще бъдат транспортирани до безопасно място.
Законодателство
В края на м.септември парламентът на провинция Аче, в изпълнение на поставената си цел да въведе напълно прилагането на законите на шариата, прие още два местни закона в съответствие с шариатския наказателен кодекс.
На територията на провинцията са забранени и строго се санкционират, включително с големи глоби и телесни наказания – до 100 удара с пръчки – неприличното поведение, хазартът, употребата на алкохол, хомосексуални прояви.
Предвижда се законите да се прилагат към всички лица, намиращи се на територията на провинцията, независимо от техния пол, религия, националност, гражданство, срок или цел на пребиваване, включително чуждите туристи и временно пребиваващи в страната чужденци.
Здравеопазване
Българските граждани не се нуждаят от никакви ваксини, освен ако пристигат от страна, в която има жълта треска. Основните заболявания са малария и денги, които се пренасят от комари. Затова е наложително ползването на противокомарни средства. Малария има в Ириян Джая (всички райони), в някои от селските местности и малките острови. Денги има по цялата територия на страната. Няма ваксина против тази болест. Лична хигиена, хранене в реномирани ресторанти, избягване на млечни храни, избягване консумацията на мокри плодове, ползване на мокри съдове и прибори за хранене, пиене на безалкохолни питиета без лед – това са само някои от допълнителните изисквания. Консумира се само минерална или бутилирана вода. Медицинското обслужване е на сравнително ниско ниво, освен в няколко болници в Джакарта.
Информация относно разпространението на болестта „Зика” в Индонезия и Сингапур
Индонезийските власти обръщат особено внимание на започващия дъждовен сезон и съветват гражданите си да внимават на местата, където има открити водни пространства. Към 01.09.2016 г. са потвърдили, че има случай на индонезийска гражданка, която е лекувана от болестта „Зика” в Сингапур.
Министерство на здравеопазването на Р Индонезия информира, че са взети сериозни мерки за предпазване на разпространението на вируса на болестта „Зика”. Изпратени са екипи от парамедици на пристанищата Батам, Бинтан и др. На някои летища са инсталирани скенери, които да идентифицират пътници с терпература по-висока от 38 градуса.
Министерство на здравеопазването на Република Сингапур публикува актуална информация за разпространението на болестта „Зика” в Сингапур. Правителството е предприело мерки за борба с комарите от типа „Aedes“, които причиняват болестта „Зика” и „Денге”.
Подробна информация може да бъде намерена на следния уеб адрес :
Съветите, които дават властите са хората да се стараят да не бъдат ухапвани от комари, да се носят дрехи, плътно покриващи тялото, да се ползват анти-комарни репеленти, да се спи под анти-комарни мрежи, да се търси незабавна лекарска помощ в случай, че лицата се почувстват зле (особено при висока температура и обрив), специално внимание към бременните жени, или такива, желаещи да забременеят скоро (по възможност да избягват пътувания в засегнатите райони).
Източник: Министерство на външните работи