Индия

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ИНДЕКС НА РИСКА

Ниво 1: Без особени препоръки

Столица

Ню Делхи

Местна валута

Индийска рупия (INR)

Считано от 9 ноември 2016 г., банкнотите с номинал 500 и 1000 индийски рупии са изтеглени от обръщение. В обръщение са пуснати банкнота от 2 000 индийски рупии и нова банкнота от 500 индийски рупии. В Индия няма валидна банкнота от 1000 рупии.

Туристически атракции

Керала, Агра, Раджастан, Ладах, Тадж Махал.

Местна кухня

Масала Доса, Роган Джош, Dhokla.

Съвети към пътуващите за Индия

Във връзка със зачестили случаи на нападения и опити за сексуално насилие на жени, вкл. и чужденки, пътуващи в Индия, българското посолство в Делхи препоръчва на дамите да не пътуват сами в страната. Съветваме българките да не използват градски транспорт вечерно време, да избягват изолирани места и да се съобразяват с местните традиции по отношение на облеклото.

Престъпност и сигурност

Обстановката в Индия е относително спокойна, но са чести случаите на обществени протести, седящи стачки и др.

Съществува повишена заплаха от терористични акции на обществени места – оживени търговски центрове и пазари, туристически обекти и забележителности, кина, влакове, автобуси, храмове и др.

Често срещано престъпление по отношение на чужденците са дребните кражби. Регистрирани са случаи на упояване на чужденци с наркотици чрез предлагана им от непознати лица храна и/или напитки.

През последните години спрямо чужденци са отбелязани случаи на отвличания, изнасилване, насилие и убийства, включително на верска основа.

Движение по пътищата

Движението на автомобилите е в лявата лента на пътното платно.

Здравеопазване

Индийската страна не изисква задължителни ваксини, освен ваксина против жълта треска за лица, посетили през последните 6 дни държави, в които е разпространено това заболяване (главно африкански и латиноамерикански държави).

Дизентерия, хепатит, ХИВ/СПИН, инфекциозни болести, малария, денге-треска и др. са разпространени заболявания в Индия.

В големите градове в страната функционират редица частни клиники, които поддържат високи стандарти на обслужване, при сравнително високо заплащане.

ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ

Препоръчително е посещаващите Индия български граждани да се регистрират в посолството в Делхи лично, по телефона или с имейл.

Препоръчително е да се направи медицинска застраховка с по-високо покритие.

Необходимо е да се проявява внимание за предпазване от кражба на личните документи, пари и ценни вещи. Препоръчително е да се направят фотокопия на паспорта, на индийската виза и на самолетния билет, които да се съхраняват на различно от оригиналите място.

Във връзка със заплахата от терористични действия в Индия, във всички по-големи хотели, туристически обекти и др.се прилагат засилени мерки за сигурност, вкл. лична проверка и проверка на лични вещи. Необходимо е при тези случаи  българските граждани да сътрудничат на проверяващите длъжности лица.

Препоръчително е да се избягват многолюдни места, демонстрации, митинги от граждански или религиозен характери да се проявява наблюдателност по отношение на съмнителни пакети и други предмети, както и при осъществяването на контакти с индийски и други граждани.

Препоръчително е да се избягват случайни контакти, посещения на неосветени и безлюдни места във вечерните часове. Препоръчва се движение в група. Облеклото трябва да е по-скоро консервативно, особено за жените, предвид зачестилите случаи на сексуално насилие срещу чужденки.

Да не се следват съвети на непознати лица, представящи се за туристически агенти или на таксиметрови шофьори за необходимост от промяна във вашия план за пътуване в Република Индия, поради посочени от същите лица извънредни обстоятелства – безредици, фестивали, стачки и т.н. Истинността на тези твърдения да се проверява, чрез обаждане на дежурен мобилен телефон на ДП Делхи.

Необходимо е специално разрешение от индийското правителство за пътуване в индийските щати Сикким, Аруначал Прадеш, Уттаранчал, Нагаленд, Манипур и Мизорам, за Андаманските и Никобарските острови, както и за някои райони в индийските щати Джамму и Кашмир, Раджастан и Химачал Прадеш. Молбите за получаване на такова разрешение трябва да се подават при кандидатстване за виза в индийското посолство значително време (поне два месеца) преди планираното пътуване. Възможно е молба за такова разрешение да бъде подадена и след пристигане в Индия в МВР на Индия или в някои от офисите на FRRO.

Българските граждани, които пътуват в индийския щат Джамму и Кашмир, в районите в непосредствена близост до границата с Пакистан и в североизточните индийски щати следва да се осведомят предварително за конкретната обстановка там и възможните проблеми със сигурността.

По време на престоя в Индия следва да се консумира само фабрично бутилирана вода или преварена вода, както и лед от такава вода. Плодовете и зеленчуците следва да се измиват старателно ида се подсушават преди консумация. Не се препоръчва консумацията на храна, която не е преминала през термична обработка. Следва да се избягват нехигиенични ресторанти и хранителни павилиони на улицата.

Препоръчително е да се избягва контакт с улични животни, тъй като са приносители на сериозни заболявания. Особено внимателно да се подхожда към маймуните, които могат да бъдат много агресивни при опит да откраднат храна или вещи.

При посещение на храмове следва да се носи прилично облекло, покриващо рамената и краката; обувките се събуват преди влизане в храма. В повечето случаи не е допустимо да се заснемат религиозни обекти.

При постъпване в духовен център – ашрам, да се отчита необходимостта от спазване на високи хигиенни норми в ежедневния живот. При доброволно даряване на лични финансови средства на ашрам или религиозен учител – гуру, възстановяването им при поискване от дарителя зависи най-вече от волята на получилия дарението.

Трябва да се избягва приемането на местни медикаменти, при участие в курсове по традиционна медицина – аюрведа или йога.

 

Източник: Министерство на външните работи