Русия

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ИНДЕКС НА РИСКА

Ниво 1: Без особени препоръки

Климат – континентален

Официален език – руски

Столица – Москва

Най-голям град – Москва

Валута – рубла (RUB)

Градове с най-голям интерес: Москва, Санкт Петербург, Казан, Сочи, Екатеринабург, Краснодар.

По информация на посолството на България в Москва, Русия въвежда промени в списъка на териториите с регламентирано посещение на чужди граждани.

С постановление на правителството на Руската федерация № 1364 от 14 ноември 2018 година са направени следните изменения:

Автономна република Северна Осетия-Алания – територията е ограничена в:

– От юг и запад в участъка на автомобилен път Р-217 „Кавказ“ от административната граница на Република Северна Осетия – Алания до село Карджин;

– В участъка на автомобилен път А-164 „Транскам“ – от село Карджин до град Ардон;

– Линията, съединяваща град Ардон, село Кадгарон, Нова Саниба, Гизел;

– В участъка на автомобилен път А-162 Владикавказ – Алагир: от село Гизел до град Владикавказ;

– Автомобилен път А-161 Владикавказ – Нижни Ларс – границата с Грузия (с изключение на изброените участъците на автомобилни пътища Р-217, А-164, А-162 и автомобилен път А-161, летище Владикавказ (Беслан), градовете Владикавказ, Беслан, Ардон, селата Елхотово, Карджин, Кадгарон, Нова Саниба, Гизел, Змейско село;

– Лента с ширина 4 км до западната част на автомобилен път А-161 Владикавказ – Нижни Ларс -границата с Грузия, на участъка от пътен знак 4 км до пътен знак 16 км;

Разрешава се:

– Транзитно преминаване по автомобилен път Р-217 „Кавказ“, по автомобилните пътища, свързващи град Владикавказ с автомобилен път Р-217 „Кавказ“, по обходен автомобилен път на град Владикавказ, по автомобилен път А-163 (пътно трасе) – от автомобилен път Р-217 „Кавказ“ към летището на град Владикавказ), също така по ЖП линиите Назран-Беслан-Муртазово, Владикавказ-Беслан и Гурдемес-Моздок-Прохладная.

Движение по пътищата

Превозното средство задължително трябва да бъде декларирано пред митническите органи при влизане в Руската федерация.
За да се управлява превозно средство в Русия, пред властите трябва да се предоставят следните документи:

  • Регистрационен талон на автомобила;
  • Валиден документ за застраховка;
  • Шофьорска книжка и паспорт.

Стандартното ограничение на скоростта в града е 60 км/ч, извън града – 90 км/ч и 120 км/ч по магистралите. Руското законодателство не предвижда санкция за превишаване на ограничението на скоростта с до 20 км/ч. Санкциите за превишаване на ограничението на скоростта с над 20 км/ч са от 500-5000 рубли (8 – 70 евро).

Има политика на нулева толерантност към шофиране в нетрезво състояние. Нормата за максимално допустимо количество алкохол в литър издишан въздух е 0,16 мг. За управление в нетрезво състояние водителят подлежи на административна санкция- лишаване от право на управление на МПС от 1.5 до 2 години и глоба 30 000 рубли (около 500 евро).

За повторно нарушение Наказателният кодекс на РФ предвижда наказание глоба от 200 000 до 300 000 рубли (3000 – 4000 евро) или лишаване от свобода до 2 години или 2 години принудителен труд.

Не се препоръчва ползване на нерегламентирани таксита и вземане на лица на „автостоп”.
Спирането да се извършва на подходящи места в близост до постове на ДПС (пътно-патрулна служба към МВР), мотели, бензиностанции и др. оживени места. Следва да се избягва пътуване през нощта.

Съвет за пътуване

Министерство на външните работи информира българските граждани, пътуващи до Руската федерация, че с Разпореждане № 1724−р на Правителството на РФ от 20 ноември 2008 г. е одобрен списък на международните ГКПП, през които могат да преминават чужденци. МВнР съветва българските граждани да преминават на територията на РФ само през ГКПП, включени в одобрения списък на ГКПП на РФ.

Към момента ГКПП на сухопътната граница между Република Беларус и РФ нямат международен статус, т.е. през тях нямат право да преминават граждани на ЕС и трети държави. Право да преминават сухопътната граница имат само гражданите на РФ и Беларус.

Контролно пропускателният пункт „Красная горка“ на магистрала М1 „Беларус“, често използван през годините по маршрут „Минск-Смоленск-Москва“ е затворен за граждани на ЕС и трети държави, независимо от това дали същите притежават обикновени, служебни или дипломатически паспорти. През него се пропускат само граждани на РФ и Беларус.

Същото важи и за друг известен маршрут „Гомел-Брянск“, използващ магистрала М10.

Отсъствието на международни пропускателни пунктове на сухопътната граница между Беларус и Русия за граждани на ЕС и трети държави, означава, че влизането с автомобил/автобус/влак в Руската Федерация от Беларус може да се извърши само през Латвия, Естония или Украйна. Чужденците, които се опитат да преминат през ГКПП на границата между РФ и Република Беларус, подлежат в РФ на санкция за незаконно преминаване на границата.

Наличието на разрешение за продължително или постоянно пребиваване в Руската Федерация или Беларус също не дава право на гражданина на ЕС или трета държава за пресичане на сухопътната руско-беларуска държавна граница.

Относно пресичане на въздушната граница между двете държави със самолет, съгласно Заповед № 143 на Министерство на транспорта на Руската Федерация от 11 април 2017 г., от 15 май 2017 г. всички полети от Беларус за РФ ще бъдат пренасочвани в международния сектор, със задължително преминаване на граничен контрол.

Здравеопазване

Задължително за всички е притежаването на  медицинска застраховка, валидна за територията на Руската Федерация.
Не се изискват определени ваксинации, но следва да се има предвид, че в Руската Федерация е разпространена болестта СПИН.

Престъпност и сигурност

Запознанствата чрез съответни сайтове в Интернет могат да доведат до измами, които се развиват по следните сценарии:

а) Лица, които се представят за млади жени се възползват от доверчивостта на чужди граждани, като искат от тях да им преведат парични средства по сметка с цел финансиране пътуването им в чужбина или с оглед спазване на изискването на законодателството за издаване на виза: доказване на достатъчно средства за издръжка по време на престоя в чужбина (обикновено около 4500-5000 евро). След получаване на превода тези лица изчезват и прекратяват контактите си със съответните чужденци.

б) Лица, които се представят за млади жени, получили покани за гостуване или с издадени визи на друго основание, но познати на чужденци, се възползват от тяхната доверчивост, като искат от тях да им преведат парични средства по сметка с цел заплащане на уж дължима глоба, наложена от руските митнически органи при напускане на територията на РФ с цел пътуване в чужбина, обикновено за около 100 000 рубли за контрабанда на произведения на изкуството или др. нарушения. Впоследствие, след получаване на превода, тези лица изчезват и прекратяват контактите си със съответните чужденци.

в) Лица, които твърдят, че са получили отказ за издаване на виза поради факта, че не са представили документ, който да доказва наличие на 4500-5000 евро за издръжка по време на престоя в чужбина, и искат от чуждия гражданин да им преведе тази сума по сметка с цел представяне в Посолството. Подобно искане може да бъде съпроводено с писмо, адресирано до съответното лице, „мним” кандидатстващ за българска виза, съставено на бланка, обикновено на туристическа фирма, в което се цитира Посолството. Впоследствие, след получаване на превода, тези лица изчезват и прекратяват контактите си със съответните чужденци.

С оглед предотвратяване на потенциални измами на български граждани, Консулската служба при Посолството в Москва се обръща с молба към българските граждани, очакващи да бъдат посетени в България от техни интернет-познати, които изискват от тях да им бъдат преведени или изпратени пари за доказване на достатъчно средства за престой в България с оглед получаване на българска виза, да съобщават в Посолството.

Консулската служба при Посолството в Москва няма практика да води официална писмена кореспонденция с кандидатстващите за българска виза. В случай че Ви бъде представен документ, адресиран до кандидатстващ за българска виза, съставен на бланка със съответните реквизити (данни за контакт, подпис, печат), Консулската служба моли да проверите достоверността на документа.

ДОКУМЕНТИ ЗА ПЪТУВАНЕ И ВИЗОВ РЕЖИМ

Влизане на територията на Руската федерация:

Необходимо е да притежавате валиден задграничен паспорт и виза за Руската федерация.
Минималната препоръчителна валидност на паспорта е 6 месеца, считано от датата на изтичане на срока на действие на визата.

На територията на РФ не се допуска влизане с валиден паспорт и виза, поставена в невалиден паспорт.

Задължително изискване е визата да бъде поставена на валидния документ за пътуване. В случай на издаване на нов паспорт, лицата, които притежават валидни визи в стария си паспорт следва да се обърнат към дипломатическо или консулско представителство на Руската федерация в Република България, където на основание притежаваната валидна виза безплатно се полага нов визов стикер във валидния документ за пътуване.

Заявление за руска виза може да се подаде във всяко дипломатическо или консулско представителство на Руската федерация в Република България.

Пребиваване на територията на Руската федерация:

По време на престоя си в Русия трябва да спазвате установения в страната ред за регистрация, пребиваване и придвижване на чужденците.

В рамките на 7 работни дни от пристигането си в Русия, трябва да се регистрирате в местния клон на Главно управление по въпросите на миграцията към МВР на РФ. Повечето големи хотели ще направят това за Вас служебно. Но ако сте отседнали в частен дом, собственикът на имота е длъжен да направи това за Вас, като изпрати уведомление до Главно управление по въпросите на миграцията към МВР на РФ относно Вашето пристигане. Уведомлението се съставя на специален формуляр, като на Вас се дава подпечатан отрязък от него.

По време на целия си престой следва да съхранявате този отрязък в паспорта си. От съществена важност е също така да сте във връзка и да имате данни за контакт с поканилото Ви лице или организация.

Регистрация не е необходима, ако Вашето посещение е за по-малко от седем дни.

Напускане на територията на Руската федерация:

Напускането на територията на Руската федерация следва да се осъществи преди изтичане на срока на действие на Вашата виза.

Напускането на територията на Руската федерация с виза с изтекъл срок на действие е невъзможно.

В случай че визата ви е изтекла, ще бъдете привлечен към административно-наказателна отговорност, включваща в определени случаи и административно задържане. В рамките на съдебен процес с постановление на съдебен орган ще Ви бъде наложено административно наказание „глоба с или без експулсиране от територията на Руската федерация”.
При налагане на наказание „глоба и експулсиране от територията на Руската федерация” напускането на територията на Руската федерация се осъществява с валиден паспорт и съдебно постановление.

При налагане на наказание „глоба” напускането на територията на Руската федерация напускането на територията на Руската федерация се осъществява с валиден паспорт и транзитна (изходна) виза, издадена от органите на Главно управление по въпросите на миграцията към МВР на РФ.

Наказанието „глоба” за нарушаване на режима на пребиваване на чужденци, установено в Москва или в Санкт Петербург, както и в Московска или Ленинградска област, е в двоен размер.

Административното наказанеие е свързано свързано, също така, и с последваща забрана за влизане на територията на Руската федерация до 10 години.

ПРАКТИЧЕСКИ СЪВЕТИ

При необходимост безплатно се избират следните телефонни номера:

  • Пожарна и спасители: 101
  • Полиция: 02
  • Бърза помощ: 03

 

Източник: Министерство на външните работи